XXII KUŹNICE KONECKIE

     W sobotę 14 sierpnia 2021roku, na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu odbyła się już XXII edycja „Kuźnic Koneckich” – największego, corocznego wydarzenia organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Końskich.                                                                                                                    

     Jak co roku przedstawiciele Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - U ŹRÓDEŁ” uczestniczyli w wydarzeniu, informując zainteresowanych o możliwościach pozyskania środków w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Kuźnice Koneckie to też okazja do promowania produktów turystycznych „Lokalnej Grupy Działania- U ŹRÓDEŁ” jakim jest pieszy szlak turystyczny „Piekielny Szlak” oraz trasy do Nordic Walking.

      Dla zgromadzonych przygotowano bogaty program artystyczny. Na scenie wystąpiła Marszałkowska Orkiestra Dęta Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Następnie wystąpił zespół „Liarman”, który zaprezentował muzykę utrzymaną w dawnych, słowiańskich klimatach. Goście mogli również spróbować regionalnych potraw przygotowanych przez zgromadzone Koła Gospodyń Wiejskich z naszego obszaru min. Koło Gospodyń Wiejskich Sworzyce, Koło Gospodyń Wiejskich w Bębnowie czy też Koło Gospodyń Wiejskich w Salacie.

     Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy artystyczne oraz zwiedzanie Zabytkowego Zakładu Hutniczego, podczas którego uruchomiono największe, drewniane koło wodne w Polsce. Zostały również zorganizowane pokazy strzelania z armaty,  a nawet można było spróbować swoich sił w  strzelaniu z łuku do celu .Uczestnicy ,, Kuźnic Koneckich” mogli podziwiać broń z okresów wojen światowych prezentowane przez Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

      W tym roku  jak i w poprzednich latach wręczone zostały doroczne nagrody Powiatu Koneckiego: „Kowal Losu”, „Marki Koneckie”, „Alchemik” oraz „Gwóźdź Sezonu”, który trafił do Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich oraz do Stowarzyszenia Krzewienia Kultury „Smykovia” ze Smykowa.

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok!

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Funkcjonowanie LGD współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER,
poddziałanie 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" objętego PROW na lata 2014-2020.

© 2016 Stowarzyszenie LGD "U Źródeł". Wszelkie prawa zastrzeżone