,,PAMIĘTAJMY O OGRODACH – CYKL IMPREZ SLOW LIFE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W MARCINKOWIE”
- Szczegóły
- Opublikowano: 03 czerwiec 2021
- Odsłony: 1243
W dniu 2 czerwca 2021 r. Rodzinnym piknikiem ekologicznym z okazji Dnia Dziecka zakończył się projekt grantowy o pięknej nazwie ,, Pamiętajmy o ogrodach – cykl imprez slow life dla dzieci i młodzieży w Marcinkowie”, zorganizowanego przez Panią Matyldę Kowalik w ramach przedsięwzięcia 1.2.12 Praktyczna edukacja ekologiczna.
Operacja składała się z cyklu warsztatów ekologicznych skierowanych do dzieci i młodzieży, prowadzonych przez ekspertów w danej dziedzinie.
Jako pierwszy odbył się warsztat pn. „Na początku było drzewo” prowadzony przez specjalistkę ochrony środowiska Panią Monikę Kuszyk. Podczas wycieczki Edukacyjną Ścieżką Artystyczno – Przyrodniczą dzieci dowiadywały się informacji na temat drzew i roślin, ich znaczenia w ekosystemie, poprawiania przez rośliny jakości powietrza, funkcji pełnionych przez drzewa, gatunki drzew. Zajęciom towarzyszyły konkursy ekologiczne i spacer do rezerwatu „Jodły Sieleckie”.
Kolejny warsztat „Tajemnica łyżeczki miodu” prowadzony przez pracowników Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Dzieci dowiedziały się wiele o ekologii, przydatności pszczół, życiu rodziny pszczelej. Najmłodsi wcielili się w role pszczelarzy oraz samodzielnie wykonali świece z wosku.
Ostatni z cyklu to warsztat slow food i rozpoznawania jadalnych roślin przeprowadzony przez zielarkę, fitoterapeutkę i ziołoznawcę Panią Justynę Pargieła, która podczas wycieczki po okolicznych łąkach, zapoznawała uczestników z rodzajami ziół i roślinami jadalnymi dzikorosnącymi. Przedstawione zostały zasady zdrowego, zbilansowanego odżywiania z zastosowaniem zapomnianych roślin, rosnących wokół nas. Miejsce miała degustacja potraw i napojów, a także warzyw i owoców, pochodzących z zaprzyjaźnionego gospodarstwa ekologicznego.
Na zakończenie projektu odbył się rodzinny piknik ekologiczny ze spektaklem muzycznym w wykonaniu aktorów Teatru Katarynka pt. „Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing” z aktywnym udziałem publiczności.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!